Slovenija je majhen trg, a zelo zanimiv, tako za turistične kakor tudi za poslovne potnike. V naši bližnji okolici so vsaj štiri mednarodna letališča, v nekoliko širši okolici pa slab ducat. Letošnjih zimskih rednih letov je 20, lani ob enakem času jih je bilo 23.
Letalski prevozniki letijo tja, kjer je večja verjetnost, da bodo zapolnili svoja letala in imeli ob tem tudi čim nižje stroške. Ljubljansko letališče je tako izpostavljeno hudi konkurenci in se bojuje za ohranjanje tržnega delež in si ga želi tudi povečati. Letošnji poslovni rezultati kažejo na rahel upad števila potnikov v prvih devetih mesecih in sicer za 0,3% na 1.098.000 potnikov. Tovora pa so prepeljali za 20% več kot v enakem obdobju lani. V tem obdobju so ustvarili 25,7 milijonov evrov poslovnih prihodkov, dobre 3% več kot v enakem obdobju lani in 5,7 milijonov evrov čistega dobička. Intenzivnost izvajanja investicij so prilagodili nujnosti posameznih vlaganj, s tem da načrt za leto 2011 zaradi negotovosti, s katerimi so se soočali v prvih devetih mesecih letošnjega leta, ne bo realiziran. Del investicij bo predvidoma prenesen v načrt za leto 2012. Sicer pa načrtujejo izgradnjo drugega terminala, ki bo stal 70 milijonov evrov in bo predvidoma odprt maja 2015. Njegova površina bo 31.200 m2, kapaciteta pa 1800 potnikov na uro. Prav potniki pa so najbolj nazadovoljni ob informacijah, da Adria in easyjet ukinjata nekatere lete iz Ljubljane.
EasyJet trenutno leti v London in Pariz, a to se utegne s poletno sezono spremeniti. Pri Easyjetu namreč preučujejo možnost, ali bodo s poletno sezono še leteli tudi v Ljubljano (informacija na podlagi pogovorov med predstavniki Aerodroma Ljubljana in easyJeta). Kakor kaže niso zadovoljni z zasedenostjo svojih letal. EasyJet je na liniji za Pariz letos prepeljal približno 32.000 potnikov. Zasedenost je rasla do avgusta, ko je je bila 86 %, septembra in oktobra nekaj čez 80% in v novembru nekaj čez 70%.
»Prevoznik preverja donosnost linije, ki sicer, kar se polnjenja tiče, lepo napreduje. Zaenkrat je vozovnice mogoče kupiti do konca zimske sezone. Odločitev o tem, kako bo z letenjem v poletni sezoni, še ni sprejeta, Aerodrom bo naredil vse kar je v njegovi moči, da to ostane v ponudbi. Podatki kažejo, da trg je, Pariz je destinacija z največ potniki trenutno. Ob tem si prizadevamo, da bi easyJet povečal število poletov v London, kamor sedaj leti dnevno. čŒe bodo poleti v Pariz s strani easyJeta res ukinjeni, si bomo priazdevali, da bodo zmogljivosti nadomeščene s ponudbo drugih prevoznikov.« je sporočila Brigita Zorec, vodja korporativnega komuniciranja na Aerodromu Ljubljana.
Za vzpostavitev letov v Ljubljano se še vedno zanima Rusline, ki naj bi po zadnjih informacijah redne lete vzpostavil s poletno sezono. O možnosti vzpostavitve naketarih novih povezav na destinacije, ki trenutno še niso pokrite (zanimajo nas destinacije Italija, Pirenejski polotok, Severna Nemčija in Skandinavija) se na AL pogovarjajo z več nizkocenovnimi prevozniki, tudi z Ryanairom. Nadejajo se, da bo kakšna od novosti lansirana že s poletnim voznim redom. Več informacij pa v tem trenutku ne morejo razkriti.
Ukinjene Adriine povezave v London, Pariz in Istanbul zaenkrat uspešno nadomeščajo drugi prevozniki. Gre za tri od petih najbolj zasedenih linij poleg Frankfurta in Muenchna. Zorčeva je dodala, da na vseh treh linijah, ki so ukinjene, letijo tudi drugi prevozniki, ki lahko ponudijo alternativno ponudbo in delno prevzemajo potnike, ki so na teh linijah potovali z Adrio. Kljub temu si bodo na AL prizadevali, da bi domači prevoznik vsaj Pariz in London umestil nazaj v svojo mrežo, saj sta ti dve destinaciji pomembni tudi za transferni promet na Balkan, ne le kot direktna leta. Poleg tega gre za velike in »zgrajene« trge, kjer že sama prisotnost velikih prevoznikov ustvarja promocijo povezave kot take.
Adriini leti v Pariz so bili v obdobju od aprila do oktobra zasedeni od 68-73% (Adria je letela v Pariz večinoma z letali CRJ), a je bil povprečni prihodek na potnika prenizek in zato niso pokrivali stroškov so sporočili iz Adrie. Ponovne vzpostavitve linij so zelo odvisne od natančnih analiz, ki jih trenutno še izvajajo in, ki bodo pokazale, katere linije so lahko rentabilne in katere prinašajo izgubo. Kar se tiče novih linij so iz Adrie sporočili, da trenutno nimajo načrtov vzpostavljanja povezav s Severno Nemčijo (Berlin, Koln, Duseldorf).
Air France, ki prav tako leti v Pariz pa podatkov o zasedenosti njihovih letal na liniji v Pariz ni posredoval, ker to niso javni podatki.
Foto: Borut Podgoršek