|
|
V sklepu govora se je predsednica zahvalila tudi vsem, ki so bili del te zgodbe v preteklosti, vsem, ki so vsa ta desetletja prizadevno, profesionalno in predano gradili to sodobno in učinkovito regionalno stičišče - letališče, ki danes praznuje častitljivo 60-letnico delovanja.
V celoti je govor predsednice države na voljo tukaj.
Visok jubilej letališče obeležuje v znamenju močne rasti števila potnikov in uspešnega okrevanja prometa. Po zahtevnem obdobju, v katerem sta se skoraj sočasno zvrstila prenehanje letenja nacionalnega prevoznika in pandemija covida-19, zaradi posledic katere je letališče utrpelo nepredstavljivo izgubo prometa, je na ljubljanskem letališču spet zelo živahno. Ob razmahu turističnih potovanj potniški promet doživlja preporod in beleži močno rast. V letu 2023 je letališče naštelo dobrih 1.270.000 potnikov, 30 odstotkov več kot leto prej. Občutna rast števila potnikov se nadaljuje. V prvih treh mesecih 2024 je bilo potnikov v primerjavi z lanskim enakim obdobjem skoraj 28 odstotkov več.
Poslovodna direktorica Fraporta Slovenija, dr. Babett Stapel, je orisala prizadevanja družbe za nadaljevanje razvoja prometa. »Ob stabilni rasti prometa bomo po predvidevanjih do konca leta oskrbeli okoli 1,4 milijona potnikov. Tako bo število potnikov okrevalo na 92-odstotkov obsega prometa, ki smo ga beležili pred pandemijo.« Pojasnila je, da je v tem upoštevan manko transfernih potnikov (okoli 200.000), ki se zaradi že vzpostavljenih neposrednih povezav iz balkanskih državah na končne destinacije na ljubljansko letališče ne bodo več vrnili.
To rast bo omogočilo največje število prevoznikov do zdaj – 22 jih bo v poletnem voznem redu zagotavljalo 25 letalskih povezav, tudi do največjih evropskih in svetovnih vozlišč ter tako zagotavljalo povezanost s svetom. Med zadnjimi okrepitvami velja izpostaviti lete v Luxembourg, ter prihajajoče v Rigo in Kopenhagen, ki bodo zaživeli konec aprila, ob pomoči spodbud, ki jih je za izboljšanje letalske povezljivosti namenila država. Konec julija se bo v nizu novih pridružila še povezava v Madrid. Bogato bodo ponudbo ljubljanskega letališča dopolnili čarterski leti na 57 počitniških destinacij.
V načrtih za razvoj prometa je dr. Stapel izpostavila prizadevanja za krepitev povezav do pomembnih letalskih vozlišč, dodajanje novih povezav, optimizacijo urnikov letenja in dvig deleža ponudbe letov nizkostroškovnikov. Fraport Slovenija si želi Letališče Ljubljana pozicionirati kot letališče prve izbire v regiji.
Poudarila je, da z namenom krepitve konkurenčnosti Letališča Ljubljana in njegovega pomena za regijo, Fraport Slovenija nadaljuje z investicijami v letališko infrastrukturo, opremo in IT tehnologijo. »V obdobju od 2014 do 2023 smo v razvoj letališča vložili 73 milijonov evrov.« Najbolj zajetna v tem zadnjem obdobju je bila 23 milijonov vredna investicija v novi terminal, ki je za potnike vrata odprl poleti 2021. Ljubljansko letališče se je z novo pridobitvijo uvrstilo med moderna evropska letališča, z bistveno izboljšano uporabniško izkušnjo za potnike, višjim nivojem storitev ter bolj prijaznim delovnim okoljem za zaposlene. »Letos in prihodnje leto načrtujemo investicije v vrednosti 25 milijonov evrov. Polovico teh bo namenjenih izgradnji nove vozne steze J in popolne obnove dela vozne steze A ter obnovi in reorganizaciji glavne letališke ploščadi,« je pojasnila o investicijskem ciklu v teku in dodala: «Fraport Slovenija bo, odkar je leta 2014 prevzel upravljanje letališča, do leta 2035 v slovensko javno infrastrukturo vložil obsežna sredstva, skupaj 200 milijonov evrov.« Investicije družbe bodo v prihodnjem obdobju usmerjene tudi v uresničevanje zelenega prehoda – do leta 2045 bo ljubljansko letališče postalo brezogljično letališče.
Med prednostnimi usmeritvami je poslovodna direktorica izpostavila tudi digitalizacijo in avtomatizacijo, kjer bo poudarek na optimizaciji letaliških operativnih postopkov in nadgraditvi storitev za potnike. Letališče Ljubljana je eno od prvih na svetu, ki za bolj predvidljivo in hitrejšo odpravo letal uporablja z umetno inteligenco podprto orodje podjetja Assaia. Predvidoma še pred poletjem bo v terminalu za potnike letališče predstavilo točke za samostojno oddajo prtljage. V prihodnosti na ploščadi načrtuje vpeljavo daljinsko vodene vleke letal in avtonomne vleke prtljage.
Trajnostna rast, inovativnost in učinkovitost ter osredotočenost na uporabnike so prioritete, ki prevevajo strategijo Fraporta Slovenija ter tudi strategijo skupine Fraport, kateri pripada Letališče Ljubljana. "Connecting the world with tomorrow" je misija, na kateri je Fraport preko svojega domačega letališča v Frankfurtu ter preko vseh svojih letališč po celem svetu. Fraport AG je eden vodilnih svetovnih akterjev v upravljanju letališč. Usmerjen je v krepitev vrednosti na trajnosten način, z odgovornostjo do lokalnih deležnikov, gospodarstva, družbe in okolja. Njegova široka paleta upravljavskih in svetovalskih rešitev temelji na kar stoletju strokovnega znanja in izkušenj v letalstvu.
|