Po sklenitvi pogodb z izvajalci, ki jih je podjetje Pipistrel podpisalo konec aprila letos, se je gradnja nove proizvodne hale na letališču v italijanski Gorici končno pričela.

Projekt je namreč od samega začetka izkusil veliko ovir, vse od težav z dokumentacijo in odkritja več ton zakopanega azbesta, ki je tam ostal od prejšnjih hangarjev, pa do najdbe neeksplodiranih eksplozivnih sredstev iz 1. sv. vojne (več informacij: http://www.pipistrel.si/news/big-bang-at-the-site-of-pipistrels-new-factory-in-italy).
Arhitekt in vodja del ing. Walter DeGressi je sporočil: »Konec junija so tehniki gradbenega podjetja Riccesi na gradbišču opravili še zadnje meritve pred začetkom del. Prvi teden v juliju smo pridobili tudi dovoljenje cestnega podjetja ANAS za dostop gradbenih strojev in vozil podjetja Riccesi z državne ceste št. 55 do gradbišča. Dela so se torej v ponedeljek, 7. julija začela s polno paro. Najprej gre seveda za organizacijo gradbišča in pripravljalna dela. Postavili smo prve delovne barake oziroma kontejnerje. Včeraj so bila dela nekoliko upoč

V Pipistrelu so zelo zadovoljni, da so se dela končno začela, saj bi se prve priprave morale začeti že lani, nato pa se je gradnja zaradi cele kopice težav zelo zavlekla.
"Še največ težav je bilo z birokracijo, kot vedno," je pojasnil Boscarol. "Določena dokumentacija za zemljišče ni bila obnovljena še od časa avstro-ogrske monarhije! V zemljiški knjigi je bila parcela vpisana še z avstrijskimi lastniki."
Danes so zemeljska dela na gradbišču že v polnem teku. Postavitev betonskega ogrodja hale je predvidena še v letošnjem letu. V Pipistrelu načrtujejo, da bo hala popolnoma zgrajena do konca prihodnjega leta. Na 3 hektare velikem zemljišču, ki ga je za dobo štirideset let Pipistrelu dala v uporabo italijanska agencija za civilno letalstvo (ENAC), bo zgrajena hala v velikosti 10.000 m2 pokritih površin. V novi hali bo potekala proizvodnja Pipistrelovega novega štirisedežnega letala Panthera in sestava tistih letal obstoječega programa, ki bodo namenjena na ameriško tržišče. Omenjenih letal namreč ne morejo proizvajati na sedežu podjetja, saj Slovenija nima podpisanega bilateralnega sporazuma o letalski varnosti z ZDA, zato sestava trenutno poteka v najetih prostorih v Italiji.
Boscarol poudarja: »Podjetje Pipistrel se v Italijo ne seli, temveč širi. Vse kar je zdaj v Sloveniji, med drugim uprava podjetja in oddelek za razvoj, tudi ostaja v Sloveniji. Dejstvo je, da Pipistrel postaja globalno podjetje. Poleg hčerinskega podjetja v Italiji odpiramo tudi podjetje v Indiji in morda še kje.«
Začetek gradnje proizvodne hale v Gorici bo zagotovo pomemben mejnik, ki bo obeležil 25. obletnico obstoja podjetja Pipistrel letos.
Foto: pipistrel