
Also in English
Pipistrelovi konstruktorji so opravili odlično delo. Panthera se v zraku v vseh konfiguracijah, ki jih določata predpisa CS-23 in FAR-23 obnaša kot so predvideli (v skrajnih položajih masnega središča, v različnih položajih zakrilc, uvlečeno in izvlečeno pristajalno podvozje, polna moč motorja in v prostem teku, polni in asimetrično izpraznjeni rezervoarji, …).
Priprave na letenje
O testnih letih razmišljajo že med načrtovanjem letala so sporočili iz Pipistrela, saj ne letenje vpliva vse. Oblika, konstrukcija, komande, velikost krmilnih površin, preglednost iz kabine, vse to je pomembno in se težko naknadno spreminja.
Priprava na testno letenje je proceduralna. Določi se vse parametre letenja. Gre za načrtovanje vsakega leta posebej, načina izvajanja, višine, spremenljivk… Potrebno je vnaprejšnje načrtovanje varnostnih postopkov in opreme (na primer tri reševalna padala – eno je vgrajeno v letalo, repno padalo in pa osebna padala pilotov). Vnaprej je potrebno šolanje pilotov za izskok. Potrebno je opremiti letalo z inštrumenti za snemanje t.i. data log-a, instalacija video opreme, opremljanje spremljevalnega letala z video opremo. Priprav je nešteto. Seveda tudi tista najbolj klasična priprava: potrebno je preveriti vreme.
Testiranje v zraku
Testiranja so potekala v koordinaciji z upravo za zaščito in reševanje RS in službami kontrole letenja nad nenaseljenimi področji, največkrat je bilo to nad morjem, nad poligonom Poček in nad Vipavsko dolino. Teste so izvajali na višinah od 2100 do 4000 metrov.
Vsega skupaj so izvedli več kot 35 letov in opravili približno 55 ur letenja. Tipičen polet je trajal med uro ter uro in pol. Delovanje sistemov so beležili s posebno opremo slovenskega proizvajalca Dewesoft (link www.dewesoft.com ), vse skupaj pa so tudi posneli. Beležili se tri vrste podatkov: numerični (t.i. »data log«), video posnetek in avdio. Numerični podatki vsebujejo hitrost letala, smer leta, višino, podatke o delovanju motorja, stanju goriva in težišča letala, še posebej pa se spremlja položaj in lega letala v prostoru, kotne hitrosti vrtenja in pospeški ter položaj krmilnih površin. Video posnetke se snema s treh pozicij: v notranjosti letala, s konice krila proti trupu ter na repu letala, po potrebi pa tudi s spremljevalnega letala. Avdio posnetek zajema komentarje pilotov. Vsi ti podatki so sinhronizirani med sabo, tako da lahko v celoti rekonstruirajo polet so sporočili iz Pipistrela.
Ker je različnih spremenljivk in kombinacij zelo veliko (težišče, gorivo, uravnoteženost, št. potnikov… ) se je za vsako spremembo konfiguracije najprej točno določilo način testiranja, višino in tudi način reševanja v primeru neuspešnega izhoda iz zvrta. Zahtevnost se je stopnjevala in pred vsako naslednjo stopnjo se je analiziralo posnete podatke iz prejšnje., vključno z video posnetki in t.i. »data log«.
Podatke analizirajo razvojni inženirji s področja zračnega testiranja, mehanike leta, struktur in aerodinamike. Primerjajo jih s pričakovanimi rezultati in s standardi za načrtovanje letal.
Periodično se je preverjalo tudi stanje letala, saj je zvrt velika obremenitev za strukturo in sisteme. Obremenjena pa sta tudi testna pilota. Eden od testnih pilotov je bil tudi Sašo Knez, ki je opisal delo testnih pilotov. »Zdelovala naju je vročina, ampak testi fizično niso bili zelo zahtevni, ker ima letalo zelo lepe in predvidljive lastnosti. Zvrt je sicer strm (nos je spuščen od 60 do 110 stopinj pod horizont), ampak je relativno počasen (3 sekunde za en obrat). Izvlek sva lahko delala z 3.5G, kar je za hrbtenico še zelo ugodno, prav tako so bili prečni pospeški precej majhni (do 2G).
K testiranju sva pristopila izredno resno z predpripravami. Mirko Anžel je svojo pripravljenost črpal iz svojih izkušenj, medtem ko sem se jaz v prehodnih pol leta ogromno prevrtel v raznoraznih Virusih in ALPHA-h. To je bila dobra priprava, saj se ti tipi vrtijo hitrejše in so zato fizično bolj naporni. Takšno testiranje ni nič manj in nič več kot vrhunski šport in je za ta nivo potrebno noro dosti trenirati. Za učbeniki in priročniki, s tekom, plavanjem, drugo vadbo in v kabinah letal….«
Varnost
Izjemna pozornost pa je namenjena tudi varnosti. Predvsem in kot prvo poskrbijo za varnost pilotov, nato za varnost ljudi na tleh, na zadnje pa seveda tudi na varnost letala. Panthera je bila opremljena tudi s tremi padali (v repu ki bi v sili ustavilo rotacijo zvrta, osebno padalo pilota in balistično padalo za letalo).
Nenazadnje pa je potrebno biti pozoren tudi na počutje pilotov: teste sta izvajala samo, ko sta potrdila, da sta spočita in da se počutita v redu. Sašo Knez: »Mirko jih ima 72, jaz pa 32. Med nama je 40 let razlike v starosti, ampak v letalu in na zemlji delava kot ena izredno dobro usklajena posadka. Tako drug za drugega veva v kakšnem stanju sva že po zvoku dihanja v intercomu in to dodatno pomaga pri varnosti letenja.«
Ivo Boscarol, direktor in lastnik Pipistrela je ob tem povedal: »Testiranja so pokazala, da ne bo potrebno na konstrukciji Panthere opraviti nobenih modifikacij. Prav tako ne bo potrebno opraviti nobenih sprememb na orodjih in kalupih. Tudi ostali sistemi ne potrebujejo nobenih dodatnih posegov, kar dokazuje, da je letalo res odlično. Izjemno je tudi dejstvo, da se je Panthera po desetih zaporednih zvrtih v manj kot enem dodatnem obratu stabilizirala le s sprostitvijo vseh krmilnih ročic.«
Zakaj je zvrt tako nevaren?
Vsako letalo lahko v določeni situaciji oziroma kombinaciji pilotovega početja (na primer zaradi premajhne hitrosti in/ali nekoordiniranega letenja) pade v zvrt. Nevaren je, če se zgodi na majhni višini. Treba je upoštevati, da za vsak obrat letalo izgubi nekje 200m višine, zato je zaradi varnosti treba dobro preučiti, kaj mora pilot narediti da se reši iz zvrta, če že pade vanj. Namen tega testiranja ni zagotoviti da letalo NE pade v zvrt, temveč da se lahko iz njega vselej in predvidljivo reši. Postopki za reševanje, ki se določijo med testiranjem, se neposredno vpišejo v navodila za uporabo letala in se poučujejo na prešolanju pilotov na določen tip letala.
Fotografije: pipistrel
Video http://youtu.be/9e31q09AksA