Sestrelitev malezijskega B777 je četrti primer sestrelitve potniškega letala. Nad japonskim morjem so 1. septembra 1983 Sovjeti z letalom Su-15 sestrelili korejskega jumbo jeta (KAL 007), ki je zaradi napake pilotov zašel iz načrtovane smeri in nehote priletel v Sovjetski zračni prostor. Najprej je preletel polotok Kamčatko, morje, južni konec sovjetskega otoka Sahalina, nakar je na meji mednarodnih voda sestreljeno letalo padlo v vodo. Ameriška mornarica je 3. julija sestrelila iransko letalo A300, ki je letelo nad Perzijskim zalivom. Raketo so izstrelili iz ladje Vincennes. Oktobra 2001 je ukrajinska raketa S-200 med vojaškimi vajami z neba nad čŒrnim morjem sklatila Tupoljeva Tu-154 družbe Siberian.
Kljub veliki nevarnosti prenosnih raketnih sistemov, kot so Igla pa ni znan primer, da bi potniško letalo z neba sklatili s takim orožjem. Po neuspelem napadu na Arkino letalo B757 v Mombasi 28. novembra leta 2001 je obrambna industrija močno pritisnila na letalske družbe, da bi svoja letala opremili z aktivnimi obrambnimi sistemi. Opozarjali so, da bi v primeru sestrelitve potniškega letala letalska industrija v ZDA izgubila 15 milijard dolarjev. Cilj je bil razviti obrambni sistem, ki bi stal milijon dolarjev na letalo in ne več kot 300 dolarjev za vzdrževanje na en let. Northrop Grumman in BAE Systems zaradi velikih stroškov razvoja sistemov Guardian in JetEye nikoli niste razvila do konca. Do danes so zabeležili še dva poskusa sestrelitve komercialnih letal s prenosnimi raketnimi sistemi in sicer v Afganistanu septembra 1984 (Afghan Airlines DC-10) in novembra 2003 (DHL A300). V zadnjih desetih letih ni zabeležen noben primer sestrelitve komercialnega letala s prenosnimi raketnimi sistemi.
Januarja 1972 je na čŒeškem padla jatova devetka. Štiri desetletja je od padca, od takrat, ko so pisali o ustaški bombi. Desetletje kasneje so tudi pri nas pisali o sestrelitvi, danes pa pišejo enkrat tako, drugič drugače, kot je pač "naravnan" tisti, ki to piše.
- Leta 1978 se je zgodila še ena po vsemu svetu odmevna sestrelitev.
Tega leta je v Parizu vzletel B-707, KAL in se preko severnega tečaja namenil najprej v Anchorage in od tam naprej v Seul. V njem je bilo nekaj manj kot sto potnikov in člani posadke letala. Med letom proti severu je pri popravku smeri bila storjena napaka in KAL je zašel v sovjetski zračni prostor. Takoj sta bila proti njemu poslana dva Su-15, eden se je izgubil, drugi pa je potniško letalo našel in kljub temu, da je Boeing prižgal vse luči, nanj izstrelil dve raketi. Ena je letalo zgrešila, druga pa je eksplodirala nad njim, močno poškodovala eno krilo, drobci so prebili tudi oplato trupa in ubili dva potnika. Prebitje trupa je povzročilo hitro dekompresijo, pilot se je pognal navzdol, obrnil in preletel Kolo ter pristal na zaledenelo jezero tam okrog 600 km severno od takratnega Leningrada. Potnike so pobrali Sovjeti. Spomnim se zračnega posnetka, kako Boeing čepi sredi enakomerne beline jezera.
Pavel Magister
Od leta 1973 do 1984 so zabeležene sestrelitve ozkotrupnih letal B737-200 in B727 ter Tupoljev.