Posel bo dokončno izveden po izpolnitvi vseh odložnih pogojev, med katerimi je tudi pridobitev dovoljenja slovenskega varuha konkurence, medtem ko pridobitev dovoljenja evropskega varuha konkurence v tem postopku ni predvidena. Drugih podrobnosti glede odložnih pogojev in vsebine pogodbe Pirc ni razkril.
Predsednik uprave Fraporta Stefan Schulte je dejal, da ljubljansko letališče ne odpira le vrat do Slovenije, ampak precej širše. "Verjamemo v ljubljansko letališče," je dejal in zagotovil, da so dolgoročni investitor. Optimističen je bil tudi Pirc. "Gre za primer dobre prakse in čas bo pokazal, da je izbrani kupec sposoben zagotoviti optimalen razvoj letališča," je dejal.
Fraport namerava na ljubljanskem letališču razvijati tako potniški kot tudi tovorni promet. Njihova prva naloga bo zagotoviti še boljše storitve za potnike in investirati v modernizacijo terminala, je pojasnil Schulte. V petih letih pričakuje večje zmogljivosti za oskrbo potnikov in tovora, rast pa načrtuje tudi pri številu zaposlenih in poslovnih rezultatih.
Z upravo Aerodroma Ljubljana se Schulte še ni pogovoril, saj čaka, da se posel do konca izvede, je pa z delom dosedanjega vodstva zadovoljen. Prepričan je, da je skupaj z zaposlenimi opravilo dobro delo.
V Aerodromu Ljubljana so ves čas prodajnega postopka izpostavljali, da potrebujejo resnega investitorja. "To se je na koncu tudi zgodilo, kar je za lastnike, upravo in vse zaposlene v družbi zelo pomembno," je izpostavil Skobir, ki je današnji podpis pogodbe ocenil kot velik mejnik v prihodnosti razvoja letališča.
Skobir pričakuje, da bi lahko uresničili projekt drugega terminala, Schulte pa je opozoril, da bo to odvisno od doseganja zadostnega števila potnikov. Skobir je kljub temu prepričan, da se bo z novim lastnikom število linij in frekvenc ter posledično število potnikov še povečevalo.
Eden od vlagateljev, ki se je prav tako zanimal za nakup Aerodroma Ljubljana, francoski Vinci Airports, je v zadnjih dneh podvomil o transparentnosti postopka prodaje Aerodroma Ljubljana. Ker so prepričani, da niso bili obravnavani enako, so v četrtek v pismu SDH (neuspešno) predlagali, naj izpeljejo tretji krog pogajanj. Ta teden se je v bitki za Aerodrom Ljubljana pojavila tudi "skrivnostna" družba PPGAM, a ji ni uspelo.
Pirc je zagotovil, da so postopek prodaje Aerodroma Ljubljana vodili pregledno in enakopravno do vseh investitorjev ter v skladu z mednarodno prakso na tem področju. S tem se je strinjal tudi Schulte. Ocenil je, da gre za enega najbolj profesionalnih in transparentnih procesov privatizacije.
V edinem slovenskem letalskem prevozniku Adria Airways se nadejajo dobrega sodelovanja s Fraportom. Ljubljansko letališče je matično letališče Adrie Airways, zato je Aerodrom Ljubljana kot upravljalec letališke infrastrukture eden njihovih najpomembnejših poslovnih partnerjev. Po drugi strani je tudi Adria Airways ključni partner Aerodroma Ljubljana, so sporočili iz letalskega prevoznika.
Adria Airways s Fraportom že sodeluje, in sicer na frankfurtskem letališču, ki ga upravlja Fraport. V družbi upajo, da bodo z Nemci sklenili "dolgoročno dobro sodelovanje, ki bo obema omogočalo ugodne pogoje poslovanja in rasti, tako da bosta družbi skupaj tudi v prihodnje lahko zagotavljali mobilnost regionalnega prebivalstva", so zapisali.
Aerodrom Ljubljana, ki je na seznamu 15 podjetij za privatizacijo, je v prvem letošnjem polletju zabeležil rast prometa. Število potnikov se je na letni ravni zvišalo za 3,7 odstotka na skoraj 600.000, količina oskrbljenega tovora pa za 7,6 odstotka na skoraj 9600 ton. čŒisti dobiček je znašal 516.000 evrov, kar je 74,6 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju, dobiček iz poslovanja pa je padel za 0,5 odstotka na 2,8 milijona evrov.
Kot so pojasnili v družbi, je dosežen dobiček iz poslovanja obdobni načrt presegel za 36,8 odstotka, vendar pa dobro poslovanje in višji realizirani finančni prihodki niso nadomestili negativnega učinka opravljene slabitve naložbe v družbo za vzdrževanje letal Adria Airways Tehnika, ki je v skoraj polovični lasti Aerodroma Ljubljana. Slabili so jo za dobra 2,7 milijona evrov.
Prvo letalo je na Letališču Brnik, ki se danes imenuje Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, pristalo 24. decembra 1963, redni letalski promet pa je bil vzpostavljen 9. januarja 1964. Z brniškega letališča lahko potniki danes potujejo z osmimi rednimi prevozniki, med poletjem pa z rednimi leti dodatno povezavo zagotavlja prevoznik Israir Airlines, ki leti v Tel Aviv. Kar široka je tudi čarterska ponudba.
Fraport upravlja enega najpomembnejših letalskih vozlišč na svetu - letališče v Frankfurtu. Lani so na ravni skupine ustvarili 2,56 milijarde evrov prihodkov in 236 milijonov evrov čistega dobička. Trenutno upravljajo deset letališč po vsem svetu, npr. v Turčiji, Senegalu, Savdski Arabiji, Rusiji in Bolgariji.
Besedilo: Franja Zagorc in Tinkara Zupan, STA