V okviru tega projekta so lanipodpisali pogodbo, januarja letos pa začeli gradbena dela na ploščadi za transportna letala, ki se bo, ko bo prihodnje poletje končana, razprostirala na 76.936 m2. Nova ploščad bo namenjena parkiranju transportnih letal in jo nujno potrebujejo, ker sedanje ploščadi nimajo ustrezne nosilnosti in gabaritov za premik ter parkiranje tovrstnih letal.
Pogled na transportno ploščad, kjer je poleg stolpa prostor za gasilski objekt
»Naložbena vrednost, ki jo v celoti plača Nato, je 8.316.538 evrov, projekt pa obsega gradnjo celotne ploščadi in vozne steze H ter širitev spojnice C,« je povedal vodja posodobitev letališča v Cerkljah ob Krki Jožef Lacko in dodal, da so v projektu, ki so ga pripravili v LUZ d.d., načrtovani tudi osvetlitev ploščadi, kontrolirano odvodnjavanje padavinskih voda z lovilci olj in ponikovalnima lagunama, vertikalna signalizacijater robne luči. Dela opravlja konzorcij treh podjetij. Glavni nosilec pogodbe je CGP, z njim pa sodelujeta Kostak in Begrad. Vsa podjetja so slovenska in iz Dolenjske. Poleg glavnih izvajalcev in podpisnikov pogodbe na gradbišču delajo tudi njihovi nominirani podizvajalci Strdin, Žarn, OMP ter Giro Santosa. Vsak dan je na gradbišču v povprečju trideset delavcev, ki so že opravili 50.000 delovnih ur.
Parkirne površine se bodo podvojile
Na ploščadi bo šest parkirnih mest za taktična transportna letala C-130 , C-27J in C-295 ter dve parkirni mesti za strateška transportna letala C-17 , C-5 , An-124 in A400M . Nosilnost ploščadi je prilagojena tovrstnim tipom letal. Na ploščadi je 7840m3 vgrajenega betona, 150 ton armaturnih mrež, 60.000m2 asfalta (trije slojiz osem, osem in pet centimetri, skupaj 21centimetrov) za vozne površine in 16.000 m2 asfalta z debelino šest centimetrov za robni pas za nevozne površine. Predhodno je površina utrjena s 35centimetri tamponskega sloja in betonsko stabilizacijo. Parkirne površine so utrjene z betonskim voziščem, vozne površine pa z asfaltom. V celoti je zgrajen in opremljen tudi heliport, ki je severovzhodno od ploščadi za transportna letala. Na ploščadi bo vgrajenih 69 stoječih in deset povoznih robnih luči, ki oddajajo modro svetlobo, kupljene pa so v podjetju ADB v Belgiji, je povedal član projektne skupine in odgovoren za ploščadi in vizualno navigacijo letališča Aleš Ambrožič. Ploščad bo osvetljena z reflektorji, ki so pritrjeni na osmih stebrih z višino 21 oziroma 26metrov.
Posodobitev letališča bo končana leta 2016
Poleg nove ploščadi je načrtovana tudi gradnja gasilskega objekta, skladišča za gorivo in sistema za zaviranje lovskih letal. Razpis za gradnjo skladišča za gorivo je že objavljen. Lacko pričakuje, da bodo pogodbo z izvajalcem podpisali še letos, projekt pa naj bi bil končan leta 2016. Prav tako bo tega leta podpisana pogodba za gradnjo sistema za zaviranje lovskih letal, kar je tudi zadnji projekt v okviru posodobitve letališča. »V tem trenutku proučujemo stroške vzdrževanja zaviralnega sistema. Sistem se mora kljub neuporabi redno vzdrževati, kar pomeni dodatne stroške. Naša letala tega sistema ne bodo uporabljala,« je povedal Lacko.
Zgoraj: Asfaltiranje zgornjega petcentimetrskega sloja ploščadi
Zaradi pomanjkanja denarja bodo do nadaljnjega brez zidanega objekta ostali gasilci in reševalci. Iz starega letališkega stolpa se bodo gasilci in reševalci preselili v začasni montažni šotor, ki bo na ploščadi. Glede na kategorijo letališča imajo dovolj gasilske in reševalne opreme. »Nakup druge opreme za podporo logistike okrog letal je odvisen od nalog, zaradi katerih bi na letališče prispela transportna letala. Tovrstn
e potrebe se bodo usklajevale v postopku podpore države gostiteljice. Letališče prav tako nima stalnih sistemov za razledenitev letal, predvidena pa je lokacija, na kateri bi se sistem lahko uporabljal. Za raztovarjanje eksplozivnih sredstev in njihovo hranjenje je bila v prvih mesecih letošnjega leta končana gradnja ploščadi R. Uporabno dovoljenje zanjo že imamo, pridobitev obratovalnega dovoljenja pa poteka. Ploščad je osvetljena z reflektorji in opremljena z lučmi za vizualno navigacijo ter bermami oziroma zaščitnimi nasipi. Prav tako sta bili v začetku leta zgrajeni skladiščna ploščad za začasno skladiščenje eksplozivnih sredstev in delavnica za njihovo sestavljanje oziroma formiranje,« je povedal Lacko.
Gradimo za vojaško in civilno rabo
Vsi objekti na letališču so zgrajeni dvonamensko, torej tudi po civilnih predpisih. Letališče bo skladno s sklepom slovenske vlade namenjeno tudi civilnim letalom. Prostor za aktivnosti civilnega letalstva je zagotovljen na severni strani vzletno-pristajalne ploščadi, kjer bi lahko potekale tudi druge gospodarske dejavnosti. Projekt Feniks, ki je predvideval prav razvoj civilnega dela letališča, do danes še ni zaživel. Investitorji, ki so se do zdaj zanimali, se niso odločili za to lokacijo.
Po končani posodobitvi bo na letališču približno šestdeset parkirnih mest za letala in helikopterje. Ob tem se smiselno postavlja vprašanje, čemu tolikšne zmogljivosti. V zadnjih štirih letih na letališču ni pristalo nobeno transportno letalo. Lacko ob tem poudarja, da letala niso pristajala, ker vzletno-pristajalna steza še ni povsem končana, prav tako pa sedanja steza ni bila v celoti v uporabi zaradi drugih del, saj so bilena njej občasne delne zapore. Ob tem pove, da se obrambna infrastruktura gradi zaradi povečanja obrambne sposobnosti in ima hkrati tudi učinek odvračanja. »Natov obrambni koncept temelji na solidarnosti pri zagotavljanju zmogljivosti in sodelovanju v obrambnih operacijah. Operacije skladno z doktrino potekajo zunaj držav članic, to pa zahteva ustrezne transportne zmogljivosti in infrastrukturo, ki lokacijsko omogoča dostop na območje operacij. Želimo, da bi ploščad z vidika vojaške uporabe samevala, saj bi to pomenilo, da v naši širši okolici ni vojaških operacij,« je končal Lacko. Zgoraj: Razširjena spojnica C
Besedilo in fotografije: Borut Podgoršek
Stari letališki stolp je sicer predviden za rušenje. S svojo značilno zgradbo, ki je tipska in značilna tudi za nekatera druga letališča v nekdanji državi, bi stolp lahko uporabljali kot interni letalski muzej, v katerem bi 15. polk vojaškega letalstva lahko obiskovalcem predstavil svojo bogato zgodovino.