Pošljite nam besedila, fotografije in posnetke z letalskimi motivi na info@sierra5.net

Zgodba o Orlu številka 206

Oceni ta prispevek
(0 glasov)
23 Jun 14
Napisal Adi Kužnik, AOPA Prebrano 9204 krat
Z veseljem sporočamo, da je v Park vojaške zgodovine Pivka končno prispelo letalo Orel (IAR-93 Vultur), donacija romunske vlade. Po razrešitvi vseh administrativnih zapletov je bila v sredo, 28. maja, v letalski bazi v Turdi izvedena svečana primopredaja, potem pa je bilo letalo razdrto za transport (odstranjena krila in rep) ter naloženo na dva tovornjaka za prevoz izrednih tovorov. Fotogalerija FB
 
iar_93__20140621_008.jpg
 
Začelo se je s prijateljskim srečanjem vodstev dveh sorodnih organizacij – romunske organizacije ARPIA (Asociatia Romana pentru Propaganda si Istoria Aeronauticii – Romunsko združenje za propagando in zgodovino letalstva) z njenim predsednikom, upokojenim generalpolkovnikom romunskega vojaškega letalstva Iosifom Rusom na čelu in našega Društva vojaških pilotov  vseh rodov in ljubiteljev vojaškega letalstva SLO AIR FORCE, pod vodstvom njenega predsednika, upokojenega kapitana potniškega letalstva Draga Gabriela. V slovenski delegaciji, ki se je 6. junija 2011 sestala v Vopovljah sta bila še člana IO SLO AIRFORCE Adi Kužnik in Jože Konda, upokojeni brigadir Slovenske vojske, ki med drugim skrbi tudi za koordinacijo dela med Zvezo slovenskih častnikov in našim društvom. Šele z njim je generalpolkovnik Iosif Rus dobil tudi po vojaškem činu primernega sogovornika.

iar_93_vopovlje.jpg
 
Romunska delegacija je bila na poti v Torino na sestanek Evropskega partnerstva organizacij vojaškega letalstva (EPAA), organizacije, v kateri ima status opazovalca tudi naše društvo.

Romuni so na dolgi poti do Torina sklenili prenočiti v Vopovljah blizu Cerkelj na Gorenjskem in so se ob tej priložnosti želeli srečati s slovenskimi kolegi, ki so bili v tistih dneh prav tako namenjeni v Torino na isti sestanek.

Vopovlje 06.06.2011  – od leve proti desni Adi Kužnik, Jože Konda Drago Gabriel in Iosif Rus

Ljudi, ki jim je skupna ljubezen do letalstva običajno ni treba posebej siliti k pogovoru. O čem bo tekel pogovor je tudi že v naprej jasno. Beseda je hitro stekla in seveda smo se morali slej ko prej dotakniti tudi teme, ki je bila v 70-tih letih prejšnjega stoletja skupna Jugoslaviji in Romuniji: projekta YUROM ali skupni izdelavi letala J-22/IAR 93 – Orel.

Med našimi člani jih je kar nekaj, ki so z njim leteli.

Potožili smo, da zdaj v Sloveniji ni več nobenega primerka, niti v muzeju ne… .

V tistem trenutku se je rodila zamisel, ki sta jo Iosif Rus in Jože Konda zgrabila čvrsto v svoje roke in pričelo se je vrteti kolesje zapletene organizacije in številnih povezav med ljudmi, ki se dotlej niso poznali.

Naloga je bila na videz dokaj preprosta: v Romuniji najti Orla, ga obnoviti, pripeljati v Slovenijo in zanj poiskati primeren prostor, kjer bo na ogled javnosti.

Če bi želel podrobno opisati kaj vse se je potem v dobrem letu dni dogajalo in kdo vse je žrtvoval svoj prosti čas in denar, bi porabil odločno preveč prostora.

Med drugim sta bili potrebni dve potovanji naših ljudi v Romunijo. Prvo v začetku marca in drugo v začetku septembra 2012. V delegacijo, ki je s slovenske strani vodila celotno zadevo so se poleg Jožeta Konde vključili še upokojeni brigadir Jožef Žunkovič, sekretar našega Društva, Miran Terčič, upokojeni major letalstva, mag. Matjaž Ravbar iz Vojaškega muzeja SV in upokojeni polkovnik letalstva Zvonko Knaflič, ki je v svojo knjižico letenja poleg  drugih letal vpisal tudi Orla in ima na to letalo še posebej živahne spomine.

Kako mu jo je skoraj novo letalo s komaj 50 urami letenja med preizkusnim poletom pri pristanku na letališču v Cerkljah nekoč zagodlo ker se mu ni hotelo zakleniti podvozje in kako ga je vrhunsko usposobljenemu pilotu uspelo rešiti, namesto da bi s padalom raje reševal sebe je seveda druga zgodba, ki nam jo bo moral Zvonko Knaflič enkrat podrobneje opisati.

iar_93_p1030726.jpg
 
Dokaj žalostna podoba ''našega'' Orla v začetku

Vsa prizadevanja številnih ljudi in organizacij na romunski in slovenski strani so obrodila prve sadove in v začetku januarja 2012 je romunska vlada dala soglasje, da se Orla številka 206 lahko podari Republiki Sloveniji. Zadeva se je torej z meddruštvene povzpela na meddržavno raven ob podpori in sodelovanju Ministrstev za obrambo in zunanje zadeve obeh držav, Zveze slovenskih častnikov in številnih drugih organizacij.

Pri sami organizaciji obnove in njenem financiranju sta nesebično sodelovala tudi Marko Simič, predsednik Poslovnega kluba Triglav-Carpati ter Adrian Tiron, direktor turistične organizacije in nekdanji častnik romunske vojne mornarice.

iar_93_orel_33.jpg
Isto letalo po obnovi v hangarju na vojaškem letališču v Cluju

Ob koncu avgusta 2012 je obnovljeno letalo že čakalo na prevoz v novo domovino. Sprejeta je bila odločitev, da bo razstavljeno v Parku vojaške zgodovine v Pivki. Prevoz naj bi potekal z dvema kamionoma v organizaciji in za račun podjetja CEM-TIR S.r.l. Gorizia gospoda Silvana Corniallija in gospe Martine Winkler, ki sta kot pomembna donatorja že poskrbela za prevoz drugega pomembnega eksponata v Parku vojaške zgodovine - podmornice P-913.

Letalo naj bi naložili na vozili, ki sta medtem že prispeli v Cluj 11. septembra. Tedaj pa je prišlo do zapleta. V aprilu 2012 je po izglasovani nezaupnici padla romunska vlada. Nekdo v novi vladi pa je nenadoma ugotovil, da je dajanje daril vrednih ''nekaj milijonov evrov'' koruptivno dejanje, ki nikakor ni v skladu z novim Zakonom o preprečevanju korupcije.

iar_93_orel11.jpg
Še pogled od spredaj

Romunsko Ministrstvo za pravosodje je moralo zadevo temeljito pretehtati in spet je bila potrebna pomoč številnih ljudi, ki so z argumenti, da tisti kup na eni od zgornjih slik pač ni vreden nekaj milijonov evrov in, da so obnovo financirali sponzorji in donatorji, prepričali oblasti, da ne gre za korupcijo. Končno soglasje pričakujemo v kratkem.


iar_93_orel44.jpg
Kabina letala, opremljena z vsemi instrumenti

Na koncu morda še beseda ali dve o videzu samega letala. Kar nekaj članov Društva ima pomisleke, ker je letalo pobarvano v romunski barvni shemi. Bolj domača bi jim bila različica, ki smo jo videvali na nebu nekdanje Jugoslavije in, ki se je od romunske nekoliko razlikovala tudi po opremi. Vsi, ki so leteli na tem letalu to sicer natanko vedo, vendar pa so v primerjavi s številnim občinstvom, ki si ga bo lahko ogledalo v Pivki v izraziti manjšini. V resnici moramo v tem primeru upoštevati starodavno pravilo, da se podarjenemu konju ne gleda na zobe. Hkrati pa zgolj zaradi videza ne gre omalovaževati izjemnih naporov in zaslug vseh dobronamernih ljudi na romunski in slovenski strani, ki so si prizadevali za uresničitev tega projekta. Prepričan sem, da smo jim za izkazano skrb za našo – tokrat skupno z Romuni – tehnično in vojaško dediščino dolžni iskreno zahvalo.

iar_93_zvonko_knaflic_orel.jpg
Zvonko Knaflič obuja spomine

Besedilo in fotografije: Adi Kužnik, pilot in člani delegacije
Predsednik društva Slovenskih vojaških pilotov vseh generacij
In prijateljev vojaškega letalstva
AOPA 05955844

 

 

Nazadnje urejano na Petek, 17 Avgust 2018 08:56