Pošljite nam besedila, fotografije in posnetke z letalskimi motivi na info@sierra5.net

Tor04Okt2011

Pipistrel tretjič zapored osvojil nagrado Nase

Informacije
Borut Podgoršek

San Francisco - Ekipa ajdovske letalske družbe Pipistrel je tretjič zapored zmagovalec tekmovanja Nase za energetsko najbolj učinkovito letalo.

Na razglasitvi zmagovalca v Santa Rosi v Kaliforniji so Pipistrelu podelili ček za 1,35 milijona dolarjev. Ivo Boscarol se je zmage razveselil in namenil 100.000 dolarjev v nagradni sklad za novo tekmovanje.

Prvo električno štirisedežno letalo na svetu, ki je poletelo
Tretjo zaporedno zmago si je ekipa Pipistrela prislužila z energetsko varčnim letalom taurus G4, prvim električnim štirisedežnim letalom na svetu, ki je poletelo. Udeleženci finalnega tekmovanja so morali z letalom, ki leti s hitrostjo najmanj 160 kilometrov na uro v manj kot dveh urah preleteti najmanj 320 kilometrov. Pri tem letalo ni smelo porabiti več, kot 3,8 litra goriva na potnika oziroma ekvivalent v električni energiji.

pipistrel_g4.jpg

"Enakovredno letenju na fosilna goriva"
"Srečen sem, da smo dokazali, da je letenje z električno energijo lahko enakovredno letenju na fosilna goriva. Upam, da bomo na tem področju v prihodnjih letih tudi na račun te zmage lahko nekaj naredili tudi za ohranjanje naše atmosfere. Del naše nagrade smo namenili v nagradni sklad, da bi v prihodnjih letih razvili tudi električno nadzvočno letalo," je za STA po zmagi povedal Boscarol.

Število tekmovalcev se je s 13 zožalo na 4
Na tekmovanje agencije Nasa Cafe Nasa Green Flight Challenge v Santa Rosi v Kaliforniji se je prijavilo 13 ekip, v finalno tekmovanje pa so se na koncu uvrstile le štiri ekipe, ki so izpolnjevale stroge pogoje. Zahteva organizatorjev tekmovanja je med drugim bila tudi ta, da mora na tekmovanju sodelovati ameriški partner. Zato je Pipistrel v sodelovanju z univerzo Penn State University oziroma njihovo razvojno in testno ekipo ustanovil skupno ekipo Pipistrel-USA.com.

"Ponosen sem, da je zmagal Pipistrel"
Pipistrel je odnesel največjo nagrado v zgodovini aviacije, na drugo mesto pa se je uvrstila ekipa E-genius, ki je dobila 120.000 dolarjev nagrade. Obe letali sta za cilj porabili le malce več od polovice predpisane porabe goriva. "Ponosen sem, da je zmagal Pipistrel. Bili so vodilni pri spravljanju teh zadev v produkcijo in so trdo delali in so si res zaslužili zmago," je povedal vodja ekipe E-genius Eric Raymond.

"Pred dvema letoma je bila misel na tak dosežek čista znanstvena fantastika"
"Nasa čestita Pipistrelu-USA, ki je dokazalo, da je ultra-učinkovito letalstvo na dosegu roke. Danes smo dokazali, da so električna letala prešla mejo znanstvene fantastike in so sedaj v svetu prakse," je sporočil vršilec dolžnosti glavnega tehnologa Nase v Washingtonu Joe Parrish. "Pred dvema letoma je bila misel na tak dosežek čista znanstvena fantastika. Sedaj gledamo v smeri prihodnosti električne aviacije," je dejal vodja ekipe Pipistrel USA Jack Langelaan.

Nasa upa, da bo nova tehnologija za tole tekmovanje, ki ga je sponzoriralo spletno podjetje Google, navdihnila več inovacij pri električnih letalih in pospremila letalsko industrijo 21. stoletja proti bolj tihim letalom brez škodljivih izpustov.

Številčna zmagoslavna ekipa
Slovenski del ekipe so sestavljali glavni aerodinamik projekta G4 Gregor Veble, vodja ekipe Tine Tomažič, mojster električnih sistemov na letalu Jure Tomažič, sokonstruktor strukture letala Vid Plevnik in Franci Popit. Ameriški del ekipe pa so sestavljali vodja ekipe Jack Lagelaan, testna pilota Dave Morss in Robin Reid, Pipistrelov zastopnik v ZDA Michael Coates ter lokalni Pipistrelov zastopnik za Kalifornijo Vance Turner.

Dvojna zmaga podjetja Pipistrel
Tekmeci ajdovskega podjetnika Iva Boscarola in njegovega letala taurus G4 na enotedenskem tekmovanju v ZDA so bila letala E-Genius, phoEnix in EcoEagle. Po Boscarolovih besedah sta bila resna tekmeca za prvo mesto le dva, poleg njegove ekipe še E-Genius z Univerze v Stuttgartu, ki je na koncu osvojila drugo mesto. Za Pipistrel to dejansko pomeni dvojno zmago, saj je bilo ajdovsko podjetje razvojni partner E-geniusa.

Ajdovska družba Pipistrel je sicer na Nasinih tekmovanjih doslej zmagala že dvakrat, leta 2007 in 2008 z letalom Virus SW. Solastnik in direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol, ki je nad tretjo zaporedno zmago navdušen, je sicer povedal, da bo z nagrado pridobljeni denar namenil razvoju.

Vir: www.siol.net

Avtorske pravice © 2007-2024 Sierra5.net. Vse pravice pridržane.