Letali Air tractor sta od včeraj v pripravljenosti in bosta preventivno začeli preletavati požarno ogrožena območja v času velike požarne ogroženosti.
Glede na vremenske napovedi to lahko pričakuje v naslednjih nekaj dneh so sporočili iz Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje in zapisali: »Preletavali bosta območja, ki bodo razglašena za požarno ogrožena in potencialna požarišča; trenutno kaže, da bo to Kras oziroma Primorska regija. Preleti bodo potekali enkrat ali dvakrat dnevno, odvisno od stopnje ogroženosti. Namen tega je preventivno delovanje, takojšnje delovanje z odmetavanjem vode v primeru opaženega požara ter hkratno urjenje slovenskih pilotov.«
Flota Air tractorjev je zasnovana za prilagodljivost in učinkovitost. Tudi če so na letala nameščeni plovci, imajo možnost tankanja iz hidranta ali cisterne, kar zagotavlja fleksibilnost v primeru, ko zajemanje vode iz vodnih virov ni možno. Če pa so vremenske razmere ugodne in vodne površine primerne, lahko z amfibijskimi letali zajemajo vodo neposredno iz njih. Amfibijska letala tako omogočajo zajemanje vode iz različnih virov, brez zmanjšanja uporabnosti letal. Poleg tega je Uprava Republike Slovenije za pomorstvo že določila tri posebne koridorje za zajemanje vode na morju, kar še dodatno povečuje sposobnost hitrega odzivanja.
Preleti bodo možni v vseh primerih vremenskih pogojev, ki omogočajo vizualno letenje. Letali ne moreta poleteti samo v primeru v megle, nevihti ali drugih neugodnih vremenskih razmerah kot je npr. izjemno močna burja. V tovrstnih pogojih praktično tudi ni možno gašenje.
Celotna vrednost nakupa dveh dvosedežnih in dveh enosedežnih letal za gašenje požarov znaša nekaj več kot 23 milijonov evrov z vključenim DDV, vsako od letal pa ima zmogljivost prevažanja več kot 3000 litrov vode, kar omogoča hitro in učinkovito posredovanje ob požarih.
Foto: Marko Nahtigal